Oznamovanie protispoločenského konania (whistleblowing) podľa zákona č. 54/2019 Z. z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „Zákon“)
Stretli ste sa v práci s korupciou, podvodom či inou nekalou praktikou – protispoločenskou praktikou a neviete čo s tým?
Čo je protispoločenská činnosť?
Do protispoločenskej činnosti Zákon zaraďuje všetky trestné činy, priestupky či správne delikty, ktoré ohrozujú verejný záujem, majú negatívny dopad na vášho zamestnávateľa – Správu a údržbu ciest Trnavského samosprávneho kraja (ďalej len „SÚC“) a ktoré presahujú záujmy jednotlivca.
Kto môže podať oznámenie a čo sa v oznámení má nachádzať?
Oznámenie môže podať fyzická osoba, ktorá je v pracovnoprávnom vzťahu k vášmu zamestnávateľovi – k SÚC alebo je v inom obdobnom vzťahu k SÚC. Oznamovateľ v dobrej viere urobí oznámenie zamestnávateľovi – SÚC alebo orgánu príslušnému na prijatie oznámenia. V oznámení uvedie skutočností, o ktorých sa dozvedel v súvislosti s pracovnoprávnym vzťahom alebo iným obdobným vzťahom a ktoré sa týkajú protispoločenskej činnosti. Toto oznámenie môže prispieť k objasneniu závažnej protispoločenskej činnosti alebo k zisteniu alebo usvedčeniu jej páchateľa, preto by v ňom malo byť čitateľne a zrozumiteľne uvedené na akú protispoločenskú činnosť poukazuje (popis skutku-čo sa stalo, kedy a kde, akí sú svedkovia, sú nejaké doklady).
Oznámenie možno uskutočniť aj anonymne. Oznámenie musí byť čitateľné a zrozumiteľné a musí byť z neho zrejmé, na akú protispoločenskú činnosť poukazuje.
Kto je zodpovedná osoba pre oznamovanie protispoločenskej činnosti?
Je to osoba, ktorá prijíma, eviduje a preveruje oznámenia o protispoločenskej činnosti. V SÚC bola zodpovedná osoba určená riaditeľom SÚC. Vybraná bola pre svoju dôveru nielen vedenia SÚC, ale ostatných zamestnancov.
Ako sa podáva oznámenie?
- elektronickou poštou zaslanou na adresu opsc@spravaciest.sk,
- ústnym podaním (oznamovateľ môže požiadať o osobné stretnutie zodpovednú osobu, a to cez uvedený email alebo písomne poštou)
- písomným podaním oznámenia na adresu:
Zodpovedná osoba pre oznamovanie protispoločenskej činnosti
SÚC TTSK
Bulharská 39
918 53 Trnava
pričom na obálke je potrebné uviesť upozornenie:
„DO RÚK ZODPOVEDNEJ OSOBY – NEOTVÁRAŤ“.
Zamestnanci podateľne sú povinní uvedenú zásielku neotvárať, neotvorenú a súčasne v neporušenom stave ju postúpiť priamo zodpovednej osobe. Oznámenie, ktoré prijala osoba odlišná od zodpovednej osoby, je táto povinná bezodkladne postúpiť na vybavenie zodpovednej osobe.
- Ak máte ale dôvodné obavy, že by vaše oznámenie u zamestnávateľa nebolo objektívne preverené, vždy sa môžete obrátiť aj na Úrad na ochranu oznamovateľov SR. A to:
elektronicky: https://formular.oznamovatelia.sk/form/mail alebo
poštou/osobne na adrese: Námestie slobody 29, 811 06 Bratislava
- Ďalšia možnosť pre nahlásenie je aj polícia, prokuratúra alebo akýkoľvek správny orgán, ktorého sa vaše oznámenie týka a môže udeliť pokutu.
Uveďte vaše kontaktné údaje v rozsahu: meno, priezvisko, telefón a e-mail. Ako je už uvedené, oznámenie môže byť aj anonymné, ale zodpovedná osoba vás v takom prípade nebude môcť o posúdení Vášho oznámenia informovať, prípadne si vyžiadať ďalšie detailnejšie podklady pre preverenie oznámenia.
Zodpovedná osoba je povinná prijať každé oznámenie a bezodkladne ho zaevidovať v evidencii oznámení. Najneskôr do 7 dní potvrdí oznamovateľovi prijatie oznámenia. Zodpovedná osoba potom posúdi oznámenie na základe obsahu a rozhodne o ďalšom postupe. Ak z oznámenia vyplýva, že nejde o oznámenie podľa Zákona, alebo že na vybavenie oznámenia je príslušný iný orgán, zodpovedná osoba oznámenie bezodkladne postúpi tomuto orgánu. O tejto skutočnosti bezodkladne informuje oznamovateľa. Zodpovedná osoba preverí každé oznámenie do 90 dní odo dňa potvrdenia jeho prijatia a vykoná nevyhnutné opatrenia alebo ak sa preverením tvrdené skutočnosti v oznámení nepotvrdili, oznámi to oznamovateľovi do 90 dní od uplynutia siedmich dní od prijatia oznámenia.
Poskytovanie ochrany
Ochrana zamestnanca sa bude poskytovať v niekoľkých rovinách v závislosti od toho, či oznámenie urobí smerom navonok vo forme trestného oznámenia alebo podnetu na začatie konania o správnom delikte alebo či sa podnet – ako oznámenie podal smerom k SÚC. Takisto môže ísť buď o preventívnu ochranu alebo následné ochranné opatrenia. Napríklad voči oznamovateľovi nemôže vykonať SÚC pracovnoprávny úkon bez súhlasu Úradu na ochranu oznamovateľov SR.
V niektorých (závažných) prípadoch si môže oznamovateľ od prokurátora, resp. správneho orgánu vyžiadať potvrdenie o tom, že je oznamovateľ, a to môže využiť v prípade, keď zamestnávateľ urobí voči nemu negatívny pracovnoprávny úkon. Na základe tohto potvrdenia inšpektorát práce môže pozastaviť účinnosť tohto pracovnoprávneho úkonu.
V každom prípade je oznamovateľ chránený pred vonkajším negatívnym postihom, ktorý má byť namierený voči nemu ako odplata za oznámenie. Poradenstvo poskytne oznamovateľovi zodpovedná osoba alebo aj samotný Úrad na tomto mieste: https://www.oznamovatelia.sk/
Ochrana vašich osobných údajov je pre SÚC dôležitá a na nasledujúcom odkaze sa môžete oboznámiť s pravidlami ich spracovania.